Zasady przygotowania pacjenta do pobrania krwi

W celu uniknięcia błędnej interpretacji wyników badań laboratoryjnych zaleca się pobieranie próbek do wszystkich badań na czczo, po 12 godzinach od przyjęcia ostatniego posiłku, z zachowaniem zmniejszonej aktywności fizycznej przez pacjenta przed pobraniem. Jeśli to jest możliwe próbki krwi do badań powinny być pobierane pomiędzy godz. 7 a 9 rano. Są grupy badań, które nie wymagają przygotowania pacjenta. Należy pytać o nie lekarza kierującego lub konsultować z pracownikiem Centralnego Laboratorium.

 

DTTG (Doustny Test Tolerancji Glukozy) 75 g

Przygotowanie pacjenta:

Odżywianie co najmniej 150-200 g węglowodanów dziennie, co najmniej przez 3 dni. To odpowiada normalnej diecie.

Normalna aktywność fizyczna.

Co najmniej 12 godzin przed badaniem wstrzymać się od posiłku, nie należy palić, pić kawy, herbaty i alkoholu.

Co najmniej 3-dniowa przerwa od zakończenia menstruacji.

Co najmniej 14-dniowy odstęp od zakończenia ostrej choroby.

Pacjent zgłasza się do Centralnego Laboratorium o godz.7:00 (dni robocze) przynosząc ze sobą glukozę (75 g) zakupioną w aptece.

Wykonanie badania:

Pobranie krwi żylnej i oznaczenie glukozy na czczo.

Gdy wynik oznaczenia glukozy nie przekracza 126 mg/dL wykonuje się DTTG.

W ciągu 3-5 min. pacjent wypija 75 g glukozy rozpuszczonej w ok. 300 ml wody.

Przez cały okres trwania testu pacjent pozostaje w miejscu wykonywania badania. Niedozwolone jest spożywanie w tym czasie płynów, palenie tytoniu ani wysiłek fizyczny.

Po upływie 120 minut od podania glukozy pobiera się krew żylną na oznaczenie glukozy.

 

Skriningowy Test Tolerancji Glukozy 50 g

Pacjentka zgłasza się do Centralnego Laboratorium o godz.7:00 (dni robocze) przynosząc ze sobą glukozę (50 g) zakupioną w aptece.

Pacjentka nie musi być na czczo (dopuszczalny lekki posiłek).

Wykonanie badania:

Pobranie krwi żylnej i oznaczenie glukozy – gdy brak informacji o wynikach oznaczenia glukozy na początku ciąży.

Gdy wynik oznaczenia glukozy nie przekracza 126 mg/dL wykonuje się test.

W ciągu 3-5 min. pacjentka wypija 50 g glukozy rozpuszczonej w ok. 300 mL wody.

Przez cały okres trwania testu pacjentka pozostaje w miejscu wykonywania badania. Niedozwolone jest spożywanie w tym czasie płynów, palenie tytoniu ani wysiłek fizyczny.

Po upływie 60 minut od podania glukozy pobiera się krew żylną na oznaczenie glukozy.

 

Mocz badanie ogólne

Mocz do badania ogólnego powinien być zebrany przez pacjenta bezpośrednio do naczynia, w którym jest przynoszony do laboratorium. Ma to być mocz nocny zebrany ze środkowego strumienia po uprzednim umyciu ujścia cewki moczowej. Mocz na badanie bakteriologiczne ma być pobrany do jałowego pojemnika. Pojemnik (nie wieczko) należy opisać imieniem i nazwiskiem pacjenta, tak aby było to jednoznaczne dla identyfikacji.

 

Mocz od noworodków i niemowląt

Zastosować jałowe woreczki do pobierania moczu (specjalne dla dziewczynek i chłopców). Woreczki dostępne są w aptekach. Wyposażone w anatomiczne wycięcie dopasowane do ujścia cewki moczowej. Wycięcie otoczone materiałem samoprzylepnym. Po umyciu i osuszeniu okolicy cewki moczowej przykleja się woreczek. Woreczek odkleja się po napełnieniu moczem, zamyka i w całości umieszcza w jednorazowym plastikowym pojemniku. Nie należy przelewać moczu z woreczka do pojemnika.

Nie należy przelewać moczu z woreczka do pojemnika

 

Mocz – zbiórka dobowa

Zbiórkę należy przeprowadzić w okresie dokładnie 24 godzin.

Dla przykładu: w pierwszy dzień o godz. 7:00 pierwszą poranną porcję należy odrzucić. Każdą następną porcję moczu należy zbierać od pojemnika, uprzednio starannie umytego, umieszczonego w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Mocz oddany następnego dnia rano o godz. 7:00 jest ostatnią zbieraną porcją. Całość zbiórki należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Jeżeli oznaczany parametr wymaga specjalnego traktowania (dodania stabilizatora) pacjent otrzymuje przygotowany pojemnik od pracownika laboratorium:

dotyczy oznaczenia: Kwas 5-hydroksyindolooctowy, Kwas wanilinomigdałowy, Katecholaminy (Adrenalina,Noradrenalina, Dopamina), Metoksykatecholaminy (Metanefryna, Normettanefryna, 3-Metoksytyramina) Kwas deltaaminolewulinowy w moczu, Koproporfiryna.

 

Kał

Kał należy przynieść do Centralnego Laboratorium w specjalnym pojemniku, w którym znajduje się łopatka umożliwiająca jego nabranie (ok. 1/3 pojemnika). Pojemnik podpisujemy imieniem i nazwiskiem pacjenta.

Scroll Up