Badanie ultrasonograficzne (USG) – jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych.

Badania USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania.

Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. brzuch, nerki, szyję. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatury ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie pacjent wykonuje polecenia lekarza, oddycha zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obraz całego badania narządu, który widoczny jest na ekranie monitora.

Badanie Wskazania Przygotowanie do badania
USG jamy brzusznej
 • diagnostyka dolegliwości bólowych jamy brzusznej,
 • choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych,
 • choroby trzustki , w tym cukrzyca, zaburzenia trawienia.
Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musi być wykonane na czczo.

Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów. Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np. Espumisan lub Esputicon).

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Badanie USG jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (również w ciąży).

USG piersi
 • zmiany w gruczołach piersiowych np. o charakterze guzków, wykrytych badaniem palpacyjnym,
 • diagnostyka zmian wykrytych podczas badania mammografii.
Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonywać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie zalecił inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu). Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii.

W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (również w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

USG tarczycy
 • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych,
 • choroby tarczycy.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

USG układu moczowego
 • wady rozwojowe,
 • zmiany pourazowe,
 • kamicę nerkową, pęcherza,
 • prostata (u mężczyzn).
Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiera w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.

Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest ważny tak samo, jak ilość wypitych płynów.

Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.

Na badanie należy w miarę możliwości przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania (również w ciąży).

USG ginekologiczne (transwaginalne)
 • wykrywanie zmian patologicznych w narządach rodnych (guzy, mięśniaki),
 • wszelkie nieprawidłowości i patologie ciąży.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.

Na badanie należy w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).

USG Doppler naczyń obwodowych
 • zaburzenia krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych,
 • objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodka układu nerwowego,
 • stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe,
 • tętniaki aorty i naczyń brzusznych.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy w miarę możliwości przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Scroll Up