Kontakt:
Chcesz zapisać się do Szkoły Rodzenia? Masz pytania? 
Wszelkich informacji udzielimy Ci pod numerem telefonu: 33 87 21 348,  Pn.-Pt.  8:00-14:00

 

Jesteście przyszłymi rodzicami? Chcielibyście wiedzieć, jak przebiega końcowy okres ciąży i czego w tym okresie się spodziewać? Zastanawiacie się, jak przebiega poród i skąd wiadomo, że to właśnie ten moment, kiedy rozpoczyna się akcja porodowa?
Macie masę pytań i wątpliwości dotyczących  porodu i opieki nad noworodkiem? Doskonałym miejscem dla Was będzie nasza Szkoła Rodzenia – do uczestnictwa, w której serdecznie Was zapraszamy!

 

O Nas 

Szkoła Rodzenia “Małe Szczęście” to miejsce, w którym prezentujemy kobietom ciężarnym i ich partnerom szersze spojrzenie na okres ciąży, samego porodu oraz połogu, w kontekście mamy, jak i dziecka. Dzięki partnerskiemu uczestnictwu w naszych zajęciach zarówno przyszłe mamy, jak i przyszli ojcowie mogą świadomie przejść przez wszystkie etapy ciąży, porodu i połogu rozpoczynając rodzicielską drogę z jak najlepszym przygotowaniem.

Na naszych zajęciach dowiecie się, jak przebiega ciąża i jak wpływa na organizm kobiety, czego się spodziewać i jakie objawy ciąży są naturalne, a co wymaga konsultacji lekarskiej, jak ćwiczeniami łagodzić dolegliwości ciążowe oraz jak przygotować się na poród. Opowiemy Wam, jak przebiega poród, poznacie pozycje porodowe i metody łagodzenia bólu.

Nauczymy Was, jak właściwie pielęgnować noworodka (odpowiednio trzymać, karmić, przewijać i kąpać), a także poinstruujemy Was jak przeprowadzić masaż Szantala. Będziecie mieli również  okazję dowiedzieć się czegoś o diecie w okresie ciąży i połogu. Nie zapomnieliśmy również o emocjach – nasza psycholog opowie Wam o tym, jakie emocje mogą Wam towarzyszyć w tym pięknym, ale wymagającym czasie. Zasygnalizuje objawy depresji poporodowej i podpowie jak, radzić sobie w trudnych chwilach.

 

Nasz zespół

Zajęcia w naszej Szkole Rodzenia prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół specjalistów bazujący na wiedzy i doświadczeniu. Osoby prowadzące to stuprocentowi praktycy pracujący w naszych oddziałach – Ginekologiczno-Położniczym oraz Noworodków i Wcześniaków oraz w poradniach
i gabinetach, posiadający dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

 

Położne

Urszula Kubasiak – magister położnictwa, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Ukończyła kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo rodzinne dla położnych oraz szkolenie „Naturalne planowanie rodziny”. Ukończyła  wiele   kursów m.in. „Pielęgniarstwo operacyjne dla położnych”; „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa noworodka”; „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych”; „Wywiad i badanie fizykalne”; „Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych” oraz wiele innych. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2001 roku, pracując jako położna w ZOZ Sucha Beskidzka oraz położna w Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz w Klinice Ginekologiczno-Położniczej Leczenia Niepłodności
i Chorób Sutka. W naszym szpitalu pełni funkcję położnej oddziałowej oraz Edukatora ds. laktacji. W swojej pracy jest oazą spokoju, zawsze z profesjonalnym podejściem do pacjentki, otaczająca opieką, życzliwa i pełna zrozumienia.

Stanisława Hulbój – Ukończyła Medyczne Studium na Wydziale Położniczym. Położna z 45-letnim doświadczeniem na Sali porodowej. Przez 10 lat była instruktorem zawodu w Szkole Położnych w Wadowicach gdzie przekazywała praktyczną i teoretyczną wiedzę  przyszłym położnym. W 1985 roku została nagrodzona medalem „Zasłużony pracownik w służbie zdrowia” za 35 lat pracy. Obecnie pracuje w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym nasze go szpitala. Dzięki ogromnemu doświadczeniu, jakie zdobyła przez lata pracy w zawodzie, doskonale wie, jak prowadzić pacjentki przez poród. Cechuje ją życzliwość i opanowanie w każdej sytuacji. Na co dzień wita każdą pacjentkę serdecznym uśmiechem. 

Dominika Ślusarczyk-Nowak – magister położnictwa, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego. Doświadczenia zawodowe jako położna zdobywała od 2015 roku, pracując na oddziale Ginekologiczno-Położniczym, a od 2017 roku na Sali porodowej. Ukończyła liczne kursy m.in. „Pielęgniarstwo operacyjne dla położnych”; „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa noworodka”; „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych”; „Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych”. Obecnie pracuje jako położna w naszym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.  W swojej pracy stara się motywować pacjentki, a z jej ust na Sali porodowej usłyszysz „Jesteś silna, dasz rade!”

Zuzanna Rokowska – licencjat położnictwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, magister  edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie w zdrowiu publicznym i edukacja zdrowotna. Posiada certyfikat uprawniający do pobierania rozmazów cytologicznych w skryningu raka szyjki macicy. W naszym szpitalu pełni funkcję położnej zabiegowej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała przez wiele lat,  pracując na Sali porodowej. Aktualnie jest również wykładowcą w bielskim Ośrodku Kształcenia Talmed, gdzie zajmuje się kształceniem przyszłych położnych. W kontaktach z pacjentkami empatyczna, cierpliwa i oddana.

Elżbieta Sordyl – w 2007 roku uzyskała tytuł licencjata położnictwa w Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych oraz kurs doradcy laktacyjnego w warszawskim Centrum Nauki o Laktacji.  Od początku swojej kariery zawodowej przez 20 lat pracowała na Bloku Porodowym oraz prowadziła zajęcia w Szkole Rodzenia. Obecnie Pracuje w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym naszego szpitala, gdzie pomaga przyjść na świat maluszkom oraz wspiera mamy w początkowej drodze karmienia naturalnego. W naszej Szkole Rodzenia przybliży tematy związane z połogiem. W kontaktach z pacjentkami zawsze ciepła, oddana, wspierająca.

 

Zespół neonatologiczny

lek. Monika Kunstman –  lekarz specjalista pediatra oraz specjalista neonatolog. Ukończyła studia na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała i poszerzała w Oddziale Klinicznym Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika w Krakowie, w Oddziale Noworodkowym szpitala im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie przy ul. H. Siemiradzkiego. Pracowała również w Oddziale Noworodkowym i Oddziale Dziecięcym ZOZ MSWiA w Krakowie.  W latach 2007 – 2015 pracowała jako lekarz karetki pogotowia, a także jako pediatra POZ. Obecnie pracuje, jako lekarz neonatolog w naszym Oddziale Noworodków i Wcześniaków, a także dyżuruje w oddziałach noworodkowych w Szpitalu im. G. Narutowicza w Krakowie i w ZOZ w Suchej Beskidzkiej. W 2015 r. ukończyła kurs instruktorski technik masażu Szantala. Autorka wielu publikacji felietonów medycznych Medical Tribune, wyd. Medycyna po Dyplomie. W swojej pracy fachowa i dociekliwa, wykazująca dużą empatię w stosunku do rodziców małego pacjenta.

Agnieszka Bednarczyk – licencjat pielęgniarstwa neonatologicznego. Ukończyła kurs kwalifikacyjny i specjalizację z pielęgniarstwa neonatologicznego. Swoje doświadczenie od początku pracy zawodowej przez 34 lata zdobywała i rozwijała w Oddziale Noworodków i Wcześniaków. Od 2011 roku pełni funkcję pielęgniarki oddziałowej naszego Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Obecnie w trakcie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Cechuje ją otwartość, ogrom empatii i życzliwości oraz pełni zrozumienia dla świeżo upieczonych rodziców.

 

Zespół terapeutów

Aneta Janiga – dietetyk i psycholog
Wykształcenie, jako dietetyk kliniczny oraz ziołolecznictwa i suplementacji zdobywała w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej. Doświadczenie zawodowe rozwijała, pracując jako dietetyk kliniczny w domach opieki oraz prowadząc pacjentów w gabinecie. Z sukcesem realizowała konsultacje i warsztaty dietetyczne w ramach dwóch edycji  programu profilaktyki zdrowotnej „Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”. W latach 2018-2023 prowadziła praktyki zawodowe ze studentami w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach.
Magister Psychologii o specjalności psychologia kliniczna człowieka dorosłego oraz psychologia zdrowia i jakości życia. Obecnie pracuje, jako psycholog w Poradni Psychologicznej ZZOZ w Wadowicach oraz w oddziałach szpitalnych. Swoją praktykę zawodową oraz wiedzę opiera o dowody naukowe. Jest osobą rzeczową, otwartą, o przyjaznym usposobieniu, uważanie słucha swoich pacjentów.

Karolina Weisberger – magister  fizjoterapii, absolwentka Politechniki Opolskiej. Specjalizuje się w fizjoterapii uroginekgicznej, jest to terapia dotycząca pracy z kobietami w każdym okresie i na każdym etapie ich życia. Obejmuje terapię zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej. Aktualnie prowadzi gabinet fizjoterapii uroginekologicznej w Wadowicach. Zajmuje się także edukacją i propagowaniem wiedzy z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej wśród kobiet w szkołach rodzenia, prowadząc warsztaty profilaktyczne.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, uczestniczy w kongresach i szkoleniach, podnosząc swoje kwalifikacje w tej dziedzinie. Otwarta
i pogodna pasjonatka swojej pracy.

 

Ratownik medyczny 

Piotr Babik – licencjat ratownictwa medycznego i magister pielęgniarstwa w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. Obecnie zdobywa uprawnienia instruktorskie z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych. Od 2021 roku pracuje jako nauczyciel akademicki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku, gdzie szkoli przyszłych ratowników i pielęgniarki. Przeprowadza szereg szkoleń dla ratowników medycznych, strażaków oraz zorganizowanych grup z pierwszej pomocy przedmedycznej u dzieci i dorosłych. W latach 2018-2020 pracował jako pielęgniarz w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Oświęcimiu. Od 2017 roku czynny ratownik zespołu ratownictwa medycznego Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego. W swojej pracy zawsze kompetentny, cierpliwy i opanowany. Otwarty na potrzeby pacjentów, życzliwy i empatyczny. 

 

Zakres tematyczny

W ramach Szkoły Rodzenia odbędzie się  10 spotkań po 2 godziny ( z 15 min. przerwą w trakcie).
Spotkania podzielone będą na bloki tematyczne (blok I- ciąża, blok II- poród, blok III – połóg, IV– noworodek), na  których omówimy następujące tematy:

 

Blok I Ciąża (3 spotkania)

Pierwsze spotkanie:  Omówienie tematyki zajęć, przedstawienie wykładowców, ich kwalifikacji, doświadczenia; metod nauczania; harmonogramu zajęć.

Nowy wymiar kobiecości
Ciąża – procesy zachodzące w organizmie, pielęgnacja, aktywność.
Ciąża – dolegliwości ciążowe.
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży.

Aktywność zawodowa.
Aktywność seksualna w ciąży.
Higiena w ciąży.
Zachowania, których powinna unikać kobieta ciężarna.
Rodzaje dolegliwości ciążowych i sposoby ich łagodzenia.

Drugie spotkanie: Silna ciałem i duchem                                                                                      

Ciąża – odżywianie. Spotkanie z dietetykiem.
Ciąża – psychologiczne aspekty okresu ciąży, porodu i połogu. Spotkanie z psychologiem.   

Zalecenia dotyczące diety w okresie ciąży.
Utrzymanie prawidłowych relacji w rodzinie.
Psychologiczne aspekty okresu ciąży.
Jakie są sposoby na radzenie sobie z lękiem przed porodem?
Jakie są sposoby wspierania kobiety podczas porodu?
Depresja poporodowa, baby blues i obniżenie nastroju.
Role rodzicielskie. Komunikacja z dzieckiem przed i po porodzie
Psychologiczne aspekty okresu połogu.
Jakie są sposoby wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego kobiety w okresie połogu?

Trzecie spotkanie:  Czas oczekiwania: małe radości i niepokoje                                                                     

Ciąża – wewnątrzmaciczny rozwój dziecka.       
Ciąża – opieka prenatalna.
Komplikacje ciąży i porodu.
Przygotowanie do porodu  – co zabrać ze sobą do szpitala.
Etapy wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka

Harmonogram wizyt lekarskich
Rodzaje wykonywanych badań w kolejnych tygodniach ciąży
Ustalenie sposobu rozwiązania ciąży
Najczęstsze komplikacje mogące pojawić się w ciąży, profilaktyka, leczenie.                   
Plan porodu         

Blok II Poród  ( 3 spotkania)

Pierwsze spotkanie:  Odkrywamy tabu

Poród – zwiastuny zbliżającego się porodu.
Poród – etapy porodu fizjologicznego – poznasz 4 fazy porodu
Poród – poród rodzinny.
Porody zabiegowe : cięcie cesarskie, vacum

Drugie spotkanie:  Współpraca z naturą                                                                                         

Poród – poród aktywny – pozycje rodzenia, które łagodzą ból i skracają czas porodu
Poród – naturalne i farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.
Jeszcze raz o planie porodu
Kangurowanie noworodka
Sposoby radzenia sobie z bólem i dyskomfortem po porodzie i po cesarskim cięciu
Pozycje wertykalne do porodu

Oddychanie, techniki relaksacyjne, masaż, muzykoterapia, poród w wodzie,
Środki przeciwbólowe stosowane w trakcie porodu, cięcia cesarskiego i po nich – droga  podawania, wpływ na organizm matki i dziecka

Trzecie spotkanie: Spotkanie z fizjoterapeutą – uroginekologiem

Ciąża – stan predysponujący do powstawania dolegliwości bólowych ze strony układu kostno – stawowego.
Najczęstsze problemy uroginekologiczne w okresie ciąży, porodu i połogu: obniżenie narządów rodnych, problemy z utrzymaniem moczu i stolca, bolesne stosunki po porodzie, rozejście mięśni prostych brzucha, bolesność blizn po cięciu cesarskim, nacięciu/pęknięciu krocza.Profilaktyka dysfunkcji przed i w trakcie ciąży, porodu.
Przedstawienie technik i ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia przywracanie funkcji w obszarze dna miednicy w połogu

 

Blok III Połóg (2 spotkania)

Pierwsze spotkanie: Połóg – pierwsze godziny i doby po narodzinach dziecka

Połóg – dalsze zmiany ustrojowe, powrót płodności.
Połóg – psychologiczne aspekty okresu połogowego.
Połóg – objawy, na które należy zwrócić uwagę w okresie połogu i kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Połóg – sposoby na zapobieganie infekcjom i innym powikłaniom w okresie połogu

Drugie spotkanie:  Połóg – karmienie naturalne.

Połóg – najczęściej pojawiające się trudności podczas karmienia naturalnego.
Połóg – karmienie wcześniaka, rozłąka z dzieckiem. Zapoczątkowanie laktacji, gdy dziecko od początku nie ssie piersi.
Połóg – prawidłowe techniki przystawiania dziecka do piersi.
Jak poznać czy dziecko się najada?

 

Blok IV Noworodek (2 spotkania)

Pierwsze spotkanie: Noworodek – Pierwsze dni życia dziecka.

Przygotowanie mieszkania i wyprawki dla noworodka.
Noworodek – Pielęgnacja pępka.
Noworodek – Najczęstsze nurtujące rodziców zagadnienia pierwszych tygodni życia dziecka.
Noworodek – Kąpiel noworodka.
Noworodek – Jakie są sposoby na wspieranie rozwoju noworodka w pierwszych miesiącach życia?  Masaż Szantala.
Jakie są podstawowe potrzeby noworodka i jak je zaspokajać?

Drugie spotkanie: Spotkanie z ratownikiem medycznym    

Jakie są objawy, na które należy zwrócić uwagę u noworodka i kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Jakie są sposoby na zapobieganie zadławieniu u noworodka?
Jak ocenić parametry życiowe noworodka?
Co robić, kiedy noworodek nie oddycha
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – ćwiczenia.

 

 

Scroll Up