Aktualności


Rozmowa z Dyrektorem ZZOZ w Wadowicach, z okazji Dnia Kobiet o kobietach

Data:
Kategoria: Bez kategorii

Pani Dyrektor, z okazji Dnia Kobiet ustaliłyśmy, że porozmawiamy  właśnie o kobietach, o ich znaczeniu i o tym, w jaki sposób kobiety mogą i powinny o siebie zadbać.

Na samym wstępie składamy wszystkim kobietom najlepsze życzenia, oczywiście życzymy zdrowia, ale przede wszystkim dużo miłości – miłości do samej siebie, ponieważ to zwykle jest początkiem spełnienia.

Kobiety są bardzo ważną częścią społeczeństwa i pełnią one wiele istotnych ról. Jak Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach wspiera kobiety?

Na wstępie chciałabym podkreślić, że bardzo często przy okazji Dnia Kobiet mówi się o świadczeniach medycznych realizowanych na rzecz kobiet i podaje się przykład dobrze funkcjonującej porodówki. Jest to pewne ograniczenie roli kobiety w społeczeństwie, w naszej świadomości i potrzeb kobiet. Tak naprawdę kobietami jesteśmy od dziecka do później starości. Na każdym etapie życia mamy inne potrzeby i myślę – ja także jako kobieta, że chciałybyśmy być postrzegane całościowo. Nie tylko w roli matki chociaż jest to ogromnie ważna nasza rola w życiu, ale chciałybyśmy być postrzegane jako kobiety. Młode kobiety, kobiety, które dopiero wchodzą w dorosłe życie, kobiety, które decydują się na rodzicielstwo i posiadanie dzieci lub nie, czy też kobiety w okresie menopauzalnym i post menopauzalnym. Wtedy też chciałybyśmy być zauważane i postrzegane jako kobiety – z naszymi kobiecymi potrzebami. W tym właśnie dniu chciałbym tak kompleksowo przypomnieć z jakich świadczeń zdrowotnych, programów czy projektów mogą kobiety korzystać. Może pominę jedynie okres dzieciństwa, bo to są te same świadczenia, z których mogą korzystać też chłopcy.

To bardzo ważne, żeby szerzyć tę świadomość społeczną na temat naszej płciowości i związanych z nią właśnie różnych wymiarów kobiecości. Potrzebna jest w naszym społeczeństwie szersza perspektywa. Tak więc zaczynając od najmłodszych kobiet, o czym powinny pamiętać i z jakich świadczeń mogą one skorzystać.

W pierwszej kolejności niezależnie od wieku powinnyśmy myśleć, żeby dbać o siebie – własne ciało i zdrowie, korzystając z bardzo prostych możliwości. Pierwszą z nich, chroni nas m.in. przed rakiem szyjki macicy, jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Zachęcamy do podejmowania działań profilaktycznych, bo to najlepsza forma dbania o własne zdrowie w myśl przysłowia „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. W naszym Punkcie Szczepień bezpłatną szczepionkę mogą otrzymać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku od 12 do 13 roku życia. Przypomnę jeszcze, że rola szczepienia chłopców przeciwko HPV jest tak samo istotna, jak szczepienie dziewcząt, ponieważ takim działaniem chronią nie tylko siebie, ale swoje przyszłe partnerki.

Kobiety powinny również skorzystać od czasu do czasu z wizyty u ginekologa lub łatwo dostępnych badań takich jak cytologia, czy USG. Niezależnie od  tego, czy jesteśmy na wczesnym etapie życia, czy też nie, warto korzystać z różnego typu profilaktyki, którą oferujemy – czy to w ramach programów profilaktycznych, czy to badań zleconych podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Tego typu badania możemy potraktować, jako prezent dla siebie,  na rzecz zadbania o własne ciało, dobrostan i pewność siebie, na rzecz poczucia, że jestem zdrowa. Dobrze jest uchwycić swój problem zdrowotny na wczesnym etapie.

Jeżeli już mówimy o diagnostyce, to oczywiście oferujemy ją i dziewczynom i kobietom dojrzałym, aż do jesieni życia. My, kobiety bardzo często jesteśmy skoncentrowane na okresie tzw. rozrodczym od 20 do 40 – 50 lat – wtedy chodzimy  do ginekologów, badamy się, a później to już o tym zapominamy. Warto jednak diagnostykę uznać za coś naturalnego, normalnego, za coś co świadczy o naszej kulturze osobistej i szacunku wobec samych siebie.

Jeżeli jesteśmy przy tematyce diagnostyki i wiemy, że ważna jest tak naprawdę przez całe nasze życie, to czy w przypadku kiedy pojawi się konieczność wykonania innej diagnostyki – może dokładniejszej, to czy możemy wykonać ją w wadowickim szpitalu? Jak to wygląda?

Oferujemy też nie tylko diagnostykę nieinwazyjną (cytologia, usg, mammografia), ale także taką, która podejmowana jest, gdy mamy już jakiś problem zdrowotny. Myślę tutaj o coraz bardziej znanej procedurze micro histeroskopii. Jest to w skrócie ujmując nisko inwazyjne  badanie wnętrza jamy macicy, które pozwala nam z dużą dokładnością obejrzeć ten tak istotny dla nas narząd  od środka. Jest to niezwykle ważne badanie, jeśli mamy do czynienia ze zrostami, problemami budowy macicy, ale również z problemami z zajściem w ciąże. Dawniej te badania były mocno inwazyjne, bo trzeba było rozszerzyć szyjkę macicy, co było bolesne i trzeba było wykonać to badanie w znieczuleniu. Teraz dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami, które umożliwiają wykonanie badania bez bólu i konieczności znieczulenia. To jest początek do ustalenia późniejszego procesu dalszej, pogłębionej diagnostyki i leczenia. Zachęcam, żeby o to badanie pytać i korzystać oczywiście jeśli jest taka potrzeba.

Dużo powiedzieliśmy już na temat świadczeń profilaktycznych i diagnostycznych. Jednak ważnym aspektem bycia kobietą, jak Pani Dyrektor już wcześniej podkreśliła, jest macierzyństwo. Mówiąc o ciąży, to chyba wszystkim nam w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o świadczenia szpitalne, przychodzi na myśl poród. Co w procesie przegotowania do porodu i połogu kobietom ciężarnym oferuje ZZOZ?

Oczywiście oferujemy pacjentkom prowadzenie ciąży w Poradni dla Kobiet, ale wybór lekarza to jest ich indywidualna decyzja. Natomiast chciałybyśmy zachęcić kobiety do korzystania z dostępnych świadczeń na etapie już przygotowania do porodu i samego porodu. Tutaj oferujemy pacjentkom korzystanie z bezpłatnej szkoły rodzenia, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i myślę, że nie bez przyczyny.  Po pierwsze zajęcia prowadzone są, w bardzo dobrych warunkach, w nowej siedzibie Wadowickiego Pogotowania Ratunkowego.
W bardzo przyjemnej salce, w której są wyświetlane i omawiane prezentacje dla pacjentek oraz prowadzone ćwiczenia. Szkoła rodzenia jest nastawiona na praktykę, co jest bardzo istotne, żeby pracować nie tylko na teorii, ale również praktycznie – by poza wiedzą pozyskać także umiejętności. W ramach szkoły rodzenia, oprócz oczywiście położnych, które zazwyczaj szkoły rodzenia prowadzą, mamy tutaj zajęcia
z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Prowadzi ona ćwiczenia, uczy jak poradzić sobie z fizjologią dna miednicy przed porodem i po porodzie. Mamy zajęcia również z psychologiem, który także jest dietetykiem i który radzi kobietom, jak mierzyć się w tym aspekcie niefizjologicznym, a psychicznym z trudem bycia w ciąży, a później z trudem bycia matką. Dostępne są również konsultacje dietetyczne, podczas których omawiane jest, w jaki sposób odżywiać się, aby było to z korzyścią dla matki i dziecka. Jeden z bloków tematycznych prowadzony jest przez neonatologa, który już informuje przyszłych rodziców, z jakimi problemami mogą spotkać się młodzi rodzice. Wreszcie dochodzimy do szkolenia prowadzonego przez ratownika medycznego z pierwszej pomocy u noworodka  –  w szczególności resuscytacji, tak żeby rodzice czuli się bezpieczni w sytuacji, kiedy dziecko na przykład się zachłyśnie i aby posiadali tą bardzo, bardzo ważną wiedzę na samym początku okresu już po porodzie.

Ten okres ciąży, to czas przygotowania do porodu. Jak wygląda sam poród w szpitalu w Wadowicach?

To co oferujemy, to nie tylko świetne warunki infrastrukturalne, to proponuje teraz coraz więcej szpitali, ale przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa dla matki i dziecka. W szpitalu odbywa się kilka porodów na dobę, więc jesteśmy w stanie zapewnić naszej pacjentce indywidualne podejście i poświęcić jej właściwą uwagę. Są modne ośrodki, w mojej opinii mocno przereklamowane, w których odbywa się kilkanaście porodów na dobę. Trudno w takiej sytuacji zapewnić matce i dziecku indywidualne podejście. A przecież niezmierne ważnym jest, żeby pacjentka czuła się „u siebie”, by była z uwagą traktowana i bez pośpiechu celebrowała ten najpiękniejszy dzień w życiu. Myślę, że warto wziąć pod uwagę nie tylko modę, podejmując decyzję, gdzie chcę się rodzić. Zachęcam do tego by zadać sobie pytanie, czy chcę być traktowana podmiotowo i indywidulanie, czy też chcę pójść do modnego ośrodka i później powiedzieć, że rodziłam np. w określonej klinice w Krakowie.

Pani Dyrektor wydaje mi się, że kobiety wybierają większe szpitale z uwagi na możliwość znieczulenia do porodu. Wiemy, że w ubiegłym roku rozpoczęto tę procedurę w naszym szpitalu, jednak nie w pełnym zakresie. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Rzeczywiście, to niezmiernie istotny aspekt.    Jesteśmy w XXI wieku i każda kobieta powinna mieć prawo przeżyć ten dzień bez cierpienia. Problemem w szpitalach nie jest zła wola kogokolwiek, lecz brak wykwalifikowanych lekarzy anestezjologów do obsady dyżurów. Dlatego też, w ubiegłym roku zmienił się szef oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w naszym szpitalu oraz szef bloku operacyjnego. Przyszła do nas grupa wysoko wykwalifikowanych lekarzy, która uzupełniła naszą kadrę i dlatego mogliśmy stopniowo rozpocząć wdrażanie projektu. Na ten moment oferujemy naszym pacjentkom naprawdę pełen wachlarz możliwości, jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego, w tym również znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu naturalnego. Tych porodów jest coraz więcej i każda pacjentka przychodząc do szpitala, może uzgodnić, że jest zainteresowana porodem ze znieczuleniem lub wybrać inną metodę uśmierzania bólu. Obecnie zatem, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych i poród jest na takim etapie, że możemy pacjentkę znieczulić, to oczywiście dajemy jej możliwość przeżywania tego wydarzenia w sposób bardziej świadomy, bez cierpienia. Szczerze do tego zachęcamy, bo to szansa dla kobiet, że będą pamiętać narodziny swojego dziecka w zupełnie innym wymiarze, jako coś pięknego i bez lęku.

Znieczulenie budzi wśród pacjentek wiele wątpliwości, czy jest możliwość, aby dowiedzieć się nieco więcej o jego przebiegu?

Oczywiście, zachęcam do tego, aby w rozmowach z lekarzami, położnymi kontaktując się z naszym oddziałem jasno mówić o swoich oczekiwaniach, o tym, że chcemy, aby poród przebiegał w znieczuleniu. Żyjemy w centrum Europy, w nowoczesnym państwie, mamy prawo rodzić bez bólu.  Myślę, że świetną do tego okazją będzie udział w organizowanych przez ZZOZ dniach otwartych Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Najbliższy odbędzie się już jutro – 9 marca, podczas którego Pani doktor anestezjolog będzie informowała o specyfice znieczulenia, kiedy się je stosuje i będzie możliwość zadania wszelkich pytań, które są dla Państwa interesujące.

Jeżeli jesteśmy już przy kobietach jako matkach, to nieodłącznym elementem ich życia wówczas staje się dziecko. Jak wygląda opieka nad taką młodą mamą i jej pociechą? Na jakie formy pomocy może ona liczyć?

Podczas podejmowania decyzji gdzie będziemy rodzić, warto brać pod uwagę opiekę nad dzieckiem oraz poziom neonatologii.
W Wadowicach mamy odrębny (nie połączony z pediatrią) oddział neonatologiczny, gdzie dyżurują naprawdę wysokiej klasy specjaliści, a to oznacza, że są w stanie właściwie zaopiekować się maleńkim dzieckiem, również takim, które niekoniecznie jest zdrowe i ma problemy już na początku. Bardzo ważne jest to, że nasz oddział ginekologiczno-położniczy oraz neonatologiczny posiadają II stopień referencyjności, czyli mają podwyższone standardy bezpieczeństwa. Wiąże się to z większą liczbą personelu, lepszym wyposażeniem oraz tym, że  zapewniamy intensywny nadzór noworodków, co daje nam możliwość szybkiej i skutecznej reakcji w razie potrzeby. Myślę, że to poczucie bezpieczeństwa dziecka jest ważne dla każdej mamy. W ramach opieki nad dzieckiem prowadzimy również Poradnię Neonatologiczną, z której można korzystać w pierwszych miesiącach życia dziecka, jeśli jest taka potrzeba.

Poród dla kobiety to ogromna rewolucja w gospodarce hormonalnej, co bezpośrednio przekłada się na ich samopoczucie. W szkole rodzenia jest wsparcie psychologa, a co z opieką w oddziale? Dookoła nas jest wiele kobiet, które po porodzie borykają się z depresją. Co ZZOZ oferuje takim kobietom?

Jako ośrodek II stopnia referencyjności prowadzimy  również patologię ciąży, a więc ciąże z powikłaniami, które czasami kończą się niewyobrażalną tragedią. W oddziale mamy do czynienia również z poronieniami, z narodzeniem dziecka martwego, czy też z informacją, że dziecko będzie niepełnosprawne. To są wszystko ogromne tragedie i chciałabym podkreślić, że na oddziale jest zatrudniony psycholog, z którego wsparcia i wiedzy można skorzystać, ale nie tylko na oddziale. Chcąc zapewnić ciągłość wsparcia psychologicznego, ten sam psycholog, lub inny, gdy będzie taka chęć, jest Państwu w stanie pomóc i objąć Państwa opieką, także w ramach Poradni Psychologicznej. Jeżeli trzeba będzie, to w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego można również otrzymać wsparcie psychiatryczne. Może to dotyczyć osób, których dotknęła wielka tragedia i trauma po stracie dziecka, czy urodzeniu dziecka niepełnosprawnego, ale także pacjentek z depresją poporodową, czy też obniżeniem nastroju po porodzie. Czasami mimo urodzenia pięknego, zdrowego dziecka, kobieta czuje się nieszczęśliwa i nie wie dlaczego. Boi się negatywnej oceny rodziny, braku zrozumienia. Czasami matka wie, że będzie musiała sprostać trudom samotnego rodzicielstwa. Trudnych i przeróżnych sytuacji i emocji pojawia się w tym okresie bardzo dużo. Pamiętajcie Panie, możecie liczyć na wsparcie.

Takie wparcie oferujemy zresztą nie tylko samej mamie, ale także mężczyznom, bo trudności w byciu rodzicem pojawiają się również wśród świeżo upieczonych ojców, którzy niejednokrotnie wyczekiwali tego dziecka, a gdy się ono pojawi, to nie potrafią odnaleźć się w nowej roli, w nowej rzeczywistości. Wydaje im się że wszystko ich przerasta. W takiej sytuacji zachęcam do konsultacji z psychologiem, by początki rodzicielstwa nie były źródłem stresu i poczucia bezradności.

Na zakończenie, życzę wszystkim Paniom, niezależnie od wieku, szczęścia, spełnienia i radości z bycia kobietą,
w ich dniu i przez całe życie.

 

 

 

Sala porodowa

 

Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole rodzenia

 

Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole rodzenia

 

Gabinet psychologiczny

Scroll Up