Aktualności


Zapraszamy do Szkoły Rodzenia “Małe Szczęście”

Data:
Kategoria: Bez kategorii

Szanowni Państwo,

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach informuje, że w ramach uzupełnienia działalności naszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego otwieramy Szkołę Rodzenia, która będzie nosić nazwę „Małe Szczęście”.  Do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach serdecznie zapraszamy kobiety ciężarne pomiędzy 21, a 31 tygodniem ciąży. W ramach edukacji przedporodowej Pań (oraz osób towarzyszących) będziemy prowadzić zajęcia o szeroko zakrojonej tematyce porodowej i opieki nad noworodkiem.  Będą one  prowadzone przez interdyscyplinarny zespół specjalistów – praktyków. Zaplanowaliśmy spotkania z położnymi, które omawiać będą tematy porodu i połogu, z lekarzem neonatologiem oraz pielęgniarką neonatologiczną – opowiedzą oni o istotnych kwestiach pielęgnacji noworodka i problematycznych dla rodziców zagadnieniach medycznych. W naszej Szkole Rodzenia będziemy prowadzić także ćwiczenia z fizjoterapeutką uroginekologiczną oraz dietetykiem i psychologiem. Bardzo ważnym elementem będzie także szkolenie z pierwszej pomocy
u noworodków prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. W zamyśle naszej Szkoły Rodzenia jest jak najlepsze przygotowanie przyszłych rodziców do porodu, ale również okresu po porodzie. Zajęcia zostały opracowane tak, aby odpowiadać na potrzeby rodziców. Właściwe przygotowanie pozwala kobietom i ich partnerom świadomie przejść przez poród i zrozumieć zmiany, jakie ich czekają. Myśląc o przyszłych rodzicach mamy na uwadze nie tylko sam dzień porodu, ale również te kolejne, które z pewnością będą dla nich wymagające. Dlatego postanowiliśmy, że nasza Szkoła Rodzenia będzie również obejmowała spotkania, które ułatwią im ten czas. Dla wielu właściwa pielęgnacja noworodka jest trudna dlatego, aby jak najbardziej usprawnić te czynności, będziemy wszystko dokładanie pokazywać i ćwiczyć. Pokazany zostanie również masaż Szantala, który bardzo korzystnie wpływa na regulację napięcia mięśniowego u noworodków. Komfort kobiet po porodzie też jest dla nas bardzo istotny, ponieważ zaopiekowana mama to szczęśliwa mama. Wiele z nich, czy to po porodzie naturalnym, czy cesarskim cięciu  ma problemy natury kobiecej, wiele z nich dotyka problem rozejścia się mięśni. Dlatego, tak bardzo zależało nam, aby w naszej Szkole Rodzenia odbywały się również zajęcia z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Ciało to jedno, a emocje to drugie – również istotna kwestia, o którą warto zadbać. W naszej Szkole Rodzenia będą również spotkania  psychologiem, który podpowie przyszłym rodzicom, jak radzić sobie w trudnych chwilach, zasygnalizuje, jakie są objawy depresji poporodowej. Dzięki temu nie tylko przyszłe mamy, ale także przyszli ojcowie będą bardziej świadomi – będą mogli szybciej zareagować i pomóc swojej partnerce. Jest to niezwykle ważne, ponieważ spadek nastroju w okresie poporodowym dotyka wielu kobiet. Jest to związane z nową sytuacją, zmęczeniem oraz wpływem mediów społecznościowych pokazujących idealne życie młodych rodziców (często funkcjonujące tylko na profilach społecznościowych), które wywiera ogromną presję na młode mamy – często nieświadome pewnych mechanizmów. Chcemy powiedzieć młodym rodzicom, że mają prawo do zmęczenia, mają prawo prosić o pomoc. Chcemy młodych rodziców wspierać na ich nowej życiowej ścieżce.

Pierwsze zajęcia w ramach Szkoły Rodzenia „Małe Szczęście” odbędą się w symboliczny Dzień Dziecka, 1 czerwca 2023 roku. Zapisy odbywać się będą od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00 pod numerem telefonu 33 87 21 348.

Więcej informacji na temat naszej Szkoły Rodzenia znajdą Państwo pod adresem https://zzozwadowice.pl/szkola-rodzenia/.

Serdecznie zapraszamy przyszłych rodziców!

 

Scroll Up