Aktualności


PIĘKNE OBRAZY OD FUNDACJI „OBRAZ W PIGUŁCE” DLA ZZOZ W WADOWICACH

Data:
Kategoria: Bez kategorii

W dniu 26.06.2019r. o godz.12.00 w ZZOZ w Wadowicach w Oddziale Dziecięcym odbył się uroczysty wernisaż zorganizowany przez Fundację „Obraz w pigułce” i Miasto Wadowice. Podczas wernisażu, został odsłonięty obraz namalowany przez wolontariuszy dla Szpitala. Obraz powstał na podstawie prac małych Pacjentów w ramach projektu „Tradycyjne zabawki”.

Szpital leczy, rodzice pocieszają i trzymają za rękę. My przynosimy codzienny, zewnętrzny świat i radość tworzenia – mówi dr hab. Marcin Kowalik, artysta i prezes Fundacji „Obraz w pigułce”.
Projekt „Tradycyjne zabawki” składał się z 3 etapów. Na początku dzieci przebywające w szpitalu tworzyły plastelinowe przestrzenne projekty – makiety. Ich tematem były właśnie „Tradycyjne zabawki”.

Następnie, prace zostały przeniesione na wielkoformatowe płótno. Obrazy malowali mieszkańcy Wadowic i okolic w Wadowickim Centrum Kultury m.in. ze Stowarzyszenia Morze możliwości i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania – tłumaczy Artysta.

Finałem akcji był powrót obrazu do Szpitala.

Wadowice – najstarszy ośrodek zabawkarstwa w Polsce

Ptaszki, karuzele, klekotki, koniki, wozy drabiniaste wytwarzane z drewna, stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego okolicznych wadowickich gmin. To właśnie na tych terenach istnieje najstarszy ośrodek zabawkarstwa ludowego w Polsce. Tradycja wytwarzania zabawek z drewna sięga I poł. XIX wieku. Przekazywana z pokolenia na pokolenie – przetrwała do dziś.

Ludowe zabawki stały się inspiracją dla dzieci podczas wykonywania plastelinowych makiet i dla dorosłych, którzy na ich postawie namalowali wielki obraz.

Projekt „Tradycyjne zabawki” jest współfinansowany przez Miasto Wadowice.

Mali Pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze, jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.
Fundacja „Obraz w pigułce”

“Obraz w pigułce” to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik. Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja „Obraz w pigułce”.

Serdecznie dziękujemy!

Wadowice, 26.06.2019r.

Scroll Up