Aktualności


“Godzina przyjazna dziecku” – badania laboratoryjne małych pacjentów

Data:
Kategoria: Bez kategorii

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że od 1 września ZZOZ w Wadowicach wprowadza zmiany w działaniu Punktu Poboru Materiału – wyznaczamy “godzinę przyjazną dziecku”. Zapraszamy na badania wszystkie dzieci od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 do 12.00. W tym czasie na małych pacjentów będzie czekał wykwalifikowany personel oddziałów pediatrii i neonatologii szpitala mający doświadczenie w pracy z dziećmi.

Przygotowanie do badań małych pacjentów

Wizyta w laboratorium jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów. Perspektywa pobrania krwi może wzbudzać lęk. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc oswoić strach przed zabiegiem? Laboratorium pragnie udzielić kilku porad, aby wizyta w naszej placówce przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz komfortowo zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Już sama obecność mamy czy taty działa kojąco- zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego zachowaj spokój, dziecko wyczuwa twoje zdenerwowanie. Uprzedź, że będziesz je mocno przytulać i trzymać podczas badania: Zamiast: “nie ma się czego bać”, “to nie będzie bolało”, “jesteś już duży/duża” powiedz: “rozumiem że się boisz”, “to ukłucie można porównać do ugryzienia komara”, “będę przy Tobie cały czas”.

Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, pluszaka, przytulanki, lalki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.

Serdecznie zapraszamy!

Scroll Up