Aktualności


W zdrowym ciele zdrowy duch i odwrotnie

Data:
Kategoria: Bez kategorii

 

 

 

Masz wrażenie, że Twoje ciało w pewien sposób Cię ogranicza? Czujesz, że Twoje mięśnie są spięte? To z kolei sprawia, że masz poczucie dyskomfortu fizycznego i psychicznego? Jest to bardzo częste zjawisko. W zdrowym ciele zdrowy duch – to słynne powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. Jeżeli jesteśmy zdrowi, w dobrej kondycji, to po prostu czujemy się lepiej. Jednak jest też druga strona medalu – to, w jakim stanie jest nasza psychika, wpływa na kondycję naszego ciała.

 

 

 

 

Jak ciało wpływa na kondycję fizyczną?

Wiemy już, że gdy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej, ma to pozytywny wpływ na nasz stan ducha. Dlatego  warto dbać o zdrowie, właściwe odżywienie, ruch i odpowiednią ilość i jakość snu. Sprawia to, że jesteśmy wypoczęci, energiczni i nie mamy problemów z właściwym odżywianiem. To z kolei wpływa na to, że poziom endorfin tzw. hormonu szczęścia jest wyższy. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej radzimy sobie stresem i prościej nam opanować emocje, niż w przypadku kiedy nasz organizm jest zmęczony. Natomiast jeżeli mamy jakieś dolegliwości zdrowotne, brakuje nam odpowiedniej ilość snu, jesteśmy głodni lub gdy spożywamy zbyt duże ilości jedzenia to, automatycznie przekłada się to na nasz komfort psychiczny. Częstym skutkiem jest obniżenie nastroju i samooceny.

Wpływ emocji na ciało

Jak ciało wpływa na stan emocjonalny, już wiemy, ale jak nasze emocje wpływają na ciało?  Nie da się oddzielić stanu fizycznego i psychicznego człowieka. Zawsze jedno ma wpływ na drugie. Podobnie jak kondycja fizyczna oddziałuje na naszą psychikę, tak działa to również w drugą stronę. Jeśli mamy problemy emocjonalne, dużo stresu i żyjemy w ciągłym biegu. Przekłada się to na naszą kondycję fizyczną.

Jest wiele chorób, czy dysfunkcji w naszym ciele, które nasilają się pod wpływem stresu. Zazwyczaj negatywne emocje, kumulują się najsłabszych punktach naszego ciała. Wystawieni na przewlekły stres, lęk i frustrację, które w obecnych czasach dotykają nas dosłownie wszędzie (w szkole, w pracy w mediach społecznościowych), zaczynamy odczuwać skutki w sposób fizyczny. Tego typu emocje niejako zaczynają nas wyniszczać, prowadząc do różnego rodzaju napięć w ciele, manifestujących
w różnego rodzaju problemach z układem ruchu, czy też powodując nasilenie się dolegliwości chorobowych, które już mamy. Częstymi objawami bólowymi, których podłoże ma charakter emocjonalny są: bóle kręgosłupa zwłaszcza w okolicy karku i szyi oraz bóle ramion, migreny, bóle mięśni i stawów, bóle brzucha,

Jak radzić sobie z emocjami

Aby zadbać o siebie w pełnym zakresie watro pomyśleć o wprowadzeniu technik radzenia sobie
z negatywnymi emocjami, czy stresem. Poznaj kilka sposobów na to, jak skutecznie opanować emocję i nauczyć się osiągać spokój.

  1. Sport i wysiłek fizyczny. To bardzo skuteczny sposób na to, aby rozładować złe emocje przez ciało (niejako wyrzucić je z siebie). Pomaga to zniwelować napięcia i podejść do problemu
    z dystansem.
  2. Unikanie sytuacji stresowych i odwracanie od nich myśli.
  3. Treningi relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe. Pozwalają na długofalowe wyciszenie

i osiągnięcie stabilizacji emocjonalnej.

  1. Zauważanie i nazywanie każdej z emocji — nie należy ich tłumić, gdyż to powoduje jeszcze większy poziom frustracji. Warto nauczyć się je rozpoznawać.
  2. Koncentracja na problemie. Warto szukać informacji o problemach, z którymi się borykamy oraz alternatywnych sposobów na ich rozwiązanie.
  3. Humor i nauka dystansu. Wiele sytuacji w pierwszej chwili powoduje u nas stres i frustrację, jednak gdy spojrzymy na nie z trochę innej perspektywy, to problemy stają się mniejsze. Warto wiec podchodzić do nich z dystansem.
  4. Obniżanie rangi zdarzenia. Często zdarza się, że sami hiperbolizujemy problem. Warto wtedy porównać go z innym ważnym problemem, wtedy dokonujemy bardziej racjonalnej oceny rangi problemu, jaki nas dotyka.

 

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach realizuje program pn. “Zapobieganie nadwadze
i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”. Dla uczestników zaplanowano konsultacje z psychologiem oraz dietetykiem, a także zajęcia rehabilitacyjne na basenie i sali gimnastycznej. Do programu mogą zgłosić się kobiety w wieku od 18 do 60 lat I mężczyźni w wieku
od 18 lat do 55 lat z BMI 25 kg/m2 i 45kg/m2.

 

Do kryteriów wykluczających należą:

  • cukrzyca wymagająca farmakoterapii,
  • ciężkie, niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,
  • zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca,
  • niewydolność krążenia,
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy niewyrównana,
  • choroba /zespół Cushinga,
  • zaburzenia psychotyczne,
  • padaczka,
  • sterydoterapia doustna,
  • dysfunkcja układu ruchu uniemożliwiająca wykonywanie ćwiczeń.

 

Zainteresowani udziałem w Programie proszeni są o kontakt:

  • pod adresem e-mail: ppsrejestracja@zzozwadowice.pl
  • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00 numerami telefonów: 797 700 379; 571 324 953

 

Program realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

 

 

Scroll Up