Aktualności


Uruchomienie Pracowni Rezonansu Magnetycznego

Data:
Kategoria: Bez kategorii

Szanowni Państwo,

 

Miło nam poinformować, że w dniu 16.03.2022r. nastąpiło oficjalne otwarcie oraz poświęcenie Pracowni  Rezonansu  Magnetycznego w ZZOZ w Wadowicach. Rezonans magnetyczny Vantage Elan marki Canon jest kolejnym specjalistycznym aparatem diagnostycznym, który w ostatnich miesiącach udało się pozyskać do Szpitala im. Św. Jana Pawła II. To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu wadowickiego. Inwestycja była możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu finansowym Powiatu  Wadowickiego w ramach środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Całkowity koszt wynosił  4 499 592,00 zł. W tym:

–    4 298 460,24 zł   finansowane ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych

–    201 131,76 zł   wkład własny ZZOZ w Wadowicach.

 

Warto podkreślić, że rezonans, który został  zainstalowany w ZZOZ w Wadowicach to jeden z najbardziej wszechstronnych dostępnych na rynku skanerów rezonansu i jedyne takie urządzenie w Małopolsce Zachodniej.

Wyprodukowany całkowicie w Japonii, charakteryzuje się unikalnymi cechami, niespotykanymi w innych podobnych urządzeniach.

Rezonans posiada tunel o ponadstandardowej średnicy (63 cm) co w połączeniu z udźwigiem stołu 200 kg umożliwia zbadanie większej ilości pacjentów z rosnącej populacji bariatrycznej.

W skanerach rezonansu magnetycznego kluczową cechą jest jednak jakość obrazu oraz szybkość wykonywanych badań. Skaner został wyposażony w lekkie, 16-kanałowe cewki, dzięki którym można wykonać praktycznie każde badanie u każdego pacjenta, niezależnie od schorzenia, z bardzo wysoką jakością i w krótkim czasie.
W połączeniu z innowacyjną, opatentowaną metodą redukcji hałasu o nazwie Pianissimo™, skaner Vantage Elan jest urządzeniem wyjątkowo przyjaznym dla wszystkich osób, skanując ponad dwukrotnie ciszej niż inne urządzenia dostępne na rynku. Jesteśmy przekonani, że spotka się to z szeroką akceptacją wszystkich naszych pacjentów, również tych najmłodszych.

Przygotowanie do badania oraz jego wykonanie jest wyjątkowo łatwe m.in. dzięki unikalnej funkcjonalności umożliwiającej podgląd obrazu przed badaniem  – ForeSee View, dzięki której badanie wykonuje się tylko jeden raz, bez potrzeby powtarzania.

Podstawowym obszarem diagnostycznym, w którym nowy skaner będzie miał zastosowanie jest ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz diagnostyka centralnego i obwodowego układu nerwowego.

Sprzęt został wyposażony w szeroki zakres technik do wykonywania badań na swobodnym oddechu oraz badań naczyniowych bez kontrastu. Dzięki doświadczeniu Canon w tym zakresie, współczesne techniki bezkontrastowe MRI stanowią doskonałą alternatywę również dla tomografii komputerowej. Jakość i skuteczność tych metod jest niezmiernie istotna zwłaszcza u pacjentów alergicznych lub obciążonych nefropatią, u których podanie kontrastu wiązało by się z narażeniem na poważne zaburzenia zdrowotne.

Mając do dyspozycji urządzenie umożliwiające obrazowanie naczyń dowolnej anatomii (głowy, naczyń trzewnych, pęcherza żółciowego, dróg żółciowych, przewodu trzustkowego oraz naczyń peryferyjnych itd.) bez użycia kontrastu, placówka będzie mogła się wyróżnić w skali regionu jako zapewniająca bezpieczne badania MRI, zwłaszcza dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Wykonawcą głównym zadania inwestycyjnego była firma TMS sp. z o.o., podwykonawcą, firma MDS Cardio
sp. z o.o., prace budowlane prowadziła firma EXPM Zbigniew Okoń z Nowej Iwicznej, a prace informatyczne prowadziła firma MEDINET Systemy Informatyczne sp. z o.o. z Opola. Wszystkie zaangażowane podmioty wykonały swoje zadania bez zarzutu, a współpraca z nimi była doskonała.

W imieniu naszych Pacjentów oraz wszystkich pracowników ZZOZ serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w proces zarówno pozyskania środków jak i realizacji tak ważnej inwestycji medycznej. Dziękuję NFZ – oddziałowi w Krakowie za szybie przeprowadzenie postępowania konkursowego, dzięki czemu ZZOZ od marca posiada już kontrakt na wykonywanie świadczeń w zakresie badań MRI.

Przedsięwzięcie to pokazało, że dzięki współpracy wszystkich stron, w zaledwie kilka miesięcy, to co wydawało się niemożliwe, stało się nie tylko możliwe, ale zostało zrealizowane.

Barbara Bulanowska

Dyrektor ZZOZ w Wadowicach

 

Scroll Up