Aktualności


Relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej w naszym szpitalu

Data:
Kategoria: Bez kategorii

To właśnie dzięki staraniom wielu osób: duchowieństwa m. in. kapelanów naszego Szpitala, pielęgniarek, położnych i innych pracowników w Kaplicy Szpitalnej ZZOZ w Wadowicach zostały złożone relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

Przekazanie relikwii odbyło się w dniu 19 grudnia 2018r. podczas uroczystej i wzruszającej koncelebry w Kościele Karmelitów Bosych w Wadowicach, a następnie w Kaplicy Szpitalnej z udziałem zaproszonych gości: duchowieństwa, przedstawicieli powiatu wadowickiego, sejmiku województwa małopolskiego, reprezentantów Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Dyrekcji Zespołu, pielęgniarek, położnych, a także licznej grupy pracowników. Relikwie zostały złożone w ołtarzu w Kaplicy Szpitalnej, która od tej pory będzie naznaczona obecnością błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

Hanna Chrzanowska – prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, która widząc ogrom potrzeb pielęgnacyjnych wśród mieszkańców Krakowa zorganizowała w 1957r. pielęgniarstwo parafialne. Bardzo dobrze rozumiała potrzeby i znaczenie tej pracy, widziała wielkie dobro dla obłożnie chorych i ich rodzin w pielęgnowaniu ich w domu. Otrzymała pełne poparcie i zrozumienie ks. Karola Wojtyły i ks. Ferdynanda Machay’a, który na łożu śmierci określił pielęgniarstwo parafialne koroną swojego życia.

„Hanna Chrzanowska – jest wzorem do naśladowania, ideałem i pomocą w ciężkich chwilach – mówi jedna z pielęgniarek pracujących w tut. Szpitalu. Cieszymy się, że będzie tutaj z nami w naszym Szpitalu im. Jana Pawła II w Wadowicach”.

Jednym z inicjatorów tego wydarzenia była Pani Jolanta Łysak pielęgniarka, która wspomina jak narodził się pomysł sprowadzenia relikwii do tut. Szpitala.

Cyt. „W 1979 roku rozpoczęłam swoją pracę zawodową w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie, wśród wspaniałych ludzi zarówno pacjentów jak i personelu pielęgniarskiego i lekarskiego. Pewnego razu jedna z lekarek poprosiła mnie o pomoc w opiece nad swoją ciocią, staruszką, która mieszkała na ulicy Pijarskiej. Przez kilka wieczorów rozmawiałam z tą Panią na temat powstania pielęgniarstwa w Krakowie. Opowiadała pęknie i szczegółowo o Rydlównie, Chrzanowskiej i wielu innych koleżankach. Rozmowy tej starszej pani ”zaszczepiły” we mnie chęć poznania życiorysów moich starszych koleżanek. Marząc o studiach zawsze chciałam napisać pracę o Hannie Chrzanowskiej. Znaczna część mojej pracy magisterskiej na Uniwersytecie Papieskim ”Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość aspektu prawnego pielęgniarstwa rodzinnego „została poświęcona Hannie Chrzanowskiej.
Hanna Chrzanowska dała podwaliny dla pielęgniarstwa rodzinnego. W tamtych czasach zrodziła się również tradycja spotkań opłatkowych na Franciszkańskiej 3 dla pielęgniarek i położnych, która trwa od dziś. Karol Wojtyła zwany był „Wujkiem”, z kolei Hanna Chrzanowska „ Ciotuchną”.

Będąc na mszy beatyfikacyjnej w Łagiewnikach zaczęłam rozmyślać jakby sprowadzić relikwie Hanny Chrzanowskiej do Wadowic i gdzie je umieścić. Mój pomysł rozkwitł po rozmowie z Prezesem Stowarzyszenia Katolickiego Panią Izabelą Ćwiertnią oraz Przewodniczącym MOIPiP Panem Tadeuszem Wadasem na jego tegorocznych imieninach. Ta myśl mnie nie opuszczała. Po kilku dniach zapytałam koleżanek w Wadowicach co myślą o sprowadzeniu relikwii do szpitala, zapytałam Ojca Bogdana Kapelana Szpitala w Wadowicach. Poparli mnie, więc postanowiłam zapytać o zgodę Panią Dyrektor ZZOZ w Wadowicach. Zgodziła się. Potem pojawił się Ojciec Szczepan, który obiecał pomóc. I tak to się zaczęło, spełniło się moje marzenie, że nasza Hanka będzie w Wadowicach. Bo przecież stąd był ”Wujek„ to i „Ciotuchna” musi to być.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do sprowadzenia relikwii Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej do Kaplicy Szpitalnej ZZOZ w Wadowicach.

Scroll Up